OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE – 21.04.2024 r.
W Liturgii Kościoła obchodzimy dzisiaj niedzielę Dobrego Pasterza. Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza, obchodzi dzisiaj swoją Uroczystość Odpustową i 100 -lecie parafii. Nasza parafia Chrystusa Króla, powstała z części parafii Dobrego Pasterza, dzisiaj jest bardzo wdzięczna za wszelką pomoc duchową i materialną. W dzisiejszą Uroczystość Odpustową i 100-lecie parafii życzymy całej parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza wielu łask Bożych oraz świętych pasterzy i gorliwych parafian na kolejne 100 – lecie działalności parafii.
Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii dla dzieci z klas trzecich, będzie 5 maja na Mszy świętej o godz. 12.30. Kolejne próby dzieci komunijnych będą w najbliższy wtorek i środę o godz. 19.00 w kościele.
Pierwsza rocznica Komunii świętej będzie 12 maja na Mszy św. o godz. 12.30. Dzieci rocznicowe z klas czwartych zapraszamy w najbliższy piątek na godz. 19.00 do kościoła na próbę przygotowującą do Mszy rocznicowej.
Bierzmowanie młodzieży, będzie 19 maja, na Mszy św. dodatkowej o godz. 15.00. Próba młodzieży do bierzmowania w tym tygodniu będzie w poniedziałek i w czwartek o godz. 19.00 w kościele.
Młodzież parafialną serdecznie zapraszamy na spotkanie formacyjne w piątek na o godz. 19.00. Scholkę parafialną „Baranki Boże” zapraszamy na spotkanie w niedzielę na godz. 10.00 do salki i na godz. 10.30 do Kościoła, na przygotowanie liturgii Mszy świętej o godz. 11.00.
Wszyscy chętni, którzy chcą uczestniczyć we Mszy św. beatyfikacyjnej Sługi Bożego Ks. Michała Rapacza w Łagiewnikach w sobotę 15 czerwca br. mogą zapisać się dzisiaj w zakrystii, aby otrzymać bilety wstępu na uroczystość.
Informacja !
Ks. Arcybiskup Marek Jędraszewski, dzisiaj ogłasza decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej. Urodziła się 9 lutego 1991roku w Krakowie . Mieszkała w Libiążu w rodzinie bardzo religijnej, przepełnionej miłością, ciepłem i głęboką wiarą. Helena Kmieć, była bardzo uzdolniona i swoje talenty przekazywała innym. Zapalona wolontariuszka niosła Dobrą Nowinę dzieciom , młodzieży i biednym ludziom. W czasie studiów nawiązała kontakt z Wolontariatem Misyjnym „Salvator” prowadzonym przez zgromadzenie Księży Salwatorianów, w którym odkryła swoje powołanie misyjne. Od 2012 roku wyjeżdżała na misję, bez których nie wyobrażała swojego życia. W jednym z podań o wyjazd misyjny, w odpowiedzi na pytanie o motywację napisała: ,,Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD Dar Darmo Dany Do Dawania i muszę się tym Darem dzielić! Wszystkie umiejętności, które posiadam, zdolności, które nabywam, talenty, które rozwijam – nie mają służyć mi, ale są po to, bym mogła je wykorzystywać do pomocy innym. Największym darem jest to, że znam Boga i nie mogę zachować tego dla siebie. Jej posługa misyjna w Boliwii została niespodziewanie przerwana w nocy 24 stycznia 2017 roku, kiedy została brutalnie zamordowana. Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi. Przykład Służebnicy Bożej Heleny Kmieć z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu – szczególnie ludzi młodych – z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną. Więcej informacji o Helenie Kmieć znajdziemy na stronie internetowej naszej parafii i tablicy ogłoszeń.
EDYKT
Po zasięgnięciu opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Dykasterii do Spraw Świętych Stolicy Apostolskiej, w myśl przepisów prawa kanonizacyjnego (Instrukcja Sandorum Mater, nr 43), ogłaszam decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Sługi Bożej Heleny Agnieszki Kmieć, wiernej świeckiej. Helena Agnieszka Kmieć urodziła się 9 lutego 1991 roku w Krakowie jako druga córka Jana Kmiecia i Agnieszki z d. Bejskiej. Zaledwie kilka tygodni po narodzinach zmarła jej matka. Ojciec ożenił się drugi raz z Barbarą Zając. Helena była wychowywana przez rodziców w domu przepełnionym miłością, ciepłem, a przede wszystkim głęboką wiarą. Jej edukacja była w dużej mierze związana z Zespołem Szkół Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców w Libiążu, gdzie w 1998 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Po jej ukończeniu kontynuowała naukę w gimnazjum, a następnie w liceum prowadzonym również przez to Stowarzyszenie. Po pierwszym roku nauki dwa kolejne spędziła na stypendium w żeńskiej szkole w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku rozpoczęła studia inżynierskie na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, które ukończyła w 2014 roku. W jej życiu bardzo ważnym aspektem stała się możliwość pomocy i świadczenia dobra drugiemu człowiekowi. Wynikało to z jej głębokiego przekonania, że jako osoba wierząca ma obowiązek dzielenia się doświadczeniem spotkania Boga z innymi ludźmi. Dlatego też angażowała się w pomoc w nauce dzieciom w świetlicy Caritas i działalność w Katolickim Związku Akademickim oraz duszpasterstwie akademickim „Albertinum” w Gliwicach. Prawie codziennie podczas studiów uczestniczyła we Mszy świętej, która była dla niej niezwykle istotnym punktem dnia.
W czasie studiów nawiązała także kontakt z Wolontariatem Misyjnym „Salvator” prowadzonym przez zgromadzenie Księży Salwatorianów, w którym odkryła swoje powołanie misyjne. Na swoją pierwszą misję została posłana w 2012 roku do Galgaheviz na Węgrzech, gdzie prowadziła półkolonie dla dzieci. Zapał i powołanie misyjne stawało się coraz bardziej fundamentalnym aspektem jej życia i duchowości. W jednym z podań o wyjazd misyjny, w odpowiedzi na pytanie o motywację napisała: ,,Otrzymałam Łaskę Bożą, czyli DDDDD Dar Darmo Dany Do Dawania i muszę się tym Darem dzielić! Wszystkie umiejętności, które posiadam, zdolności, które nabywam, talenty, które rozwijam – nie mają służyć mi, ale są po to, bym mogła je wykorzystywać do pomocy innym. Największym darem jest to, że znam Boga i nie mogę zachować tego dla siebie, muszę to rozgłaszać! Jeśli mogę komuś pomóc, sprawić, że ktoś się uśmiechnie, że będzie szczęśliwszy, może czegoś nauczyć – to chcę to zrobić!”
W 2013 roku została posłana na misję do Zambii, gdzie pracowała z dziećmi ulicy. Następnie w 2014 roku wyjechała na misje do Timisoary w Rumunii, gdzie również podjęła pracę wśród młodych. Dnia 8 stycznia 2017 roku rozpoczęła półroczną posługę w ochronce dla dzieci prowadzonej przez Siostry Służebniczki Dębickie w Cochabambie w Boliwii. Jej posługa misyjna została tam niespodziewanie przerwana w nocy 24 stycznia 2017 roku, kiedy została brutalnie zamordowana.
Po śmierci Heleny Kmieć spontanicznie pojawiła się wśród wiernych opinia o jej świętym życiu oddanym Bogu i Kościołowi. Wiele osób modliło się i modli za Jej wstawiennictwem. Przykład Służebnicy Bożej z pewnością może stanowić inspirację do tego, by w życiu – szczególnie ludzi młodych – z wielką pasją i zaangażowaniem realizować swoje powołanie do świętości poprzez działalność wolontariacką i misyjną.
Niniejszym edyktem zwracam się do wszystkich, którzy posiadają jakiekolwiek dokumenty, pisma lub wiadomości dotyczące Sługi Bożej, zarówno pozytywne jak i negatywne, aby zechcieli przekazać je do Kurii Metropolitalnej w Krakowie do dnia 30 czerwca.
✠ Marek Jędraszewski
Arcybiskup Metropolita Krakowski