Jubileusz Chrześcijaństwa AD 2000 to rok wielkiego podsumowania Kościoła Chrystusowego na całym świecie przez Ojca Świętego Jana Pawła II
Kraków niewątpliwie – to miasto królewskie – to miasto katolickie gdzie wieże Kościołów zarówno tych wiekowo starszych jak i tych dopiero wybudowanych i budujących się są widoczne w panoramie Krakowa
W panoramie Krakowa widoczne są powstające nowe osiedla, które potrzebują nowych przedszkoli, szkół, świetlic, przychodni lekarskich oraz miejsc sprawowania kultu religijnego jakim są Kościoły.
J. Em. Ks. Kardynał Franciszek Macharski zatroskany o każdą duszę dzisiejszego człowieka widzi potrzebę budowania nowych świątyń na tych nowych osiedlach, stąd kieruje księży do tworzenia i budowania Kościołów wśród ludzi, którzy zamieszkują te osiedla.
Tak też było w roku 2000 gdzie posłał mnie Ks. Kardynał na zupełne nowe osiedle tak zwane „Gotyk”, które zarówno Ks. Kardynałowi, mnie jak i ludziom było zupełnie nieznane.
Nazwa ta „Gotyk” została zapożyczona od jednej ze spółdzielni mieszkaniowej tak zwanej „Gotyk II”, która projektuje i buduje wieżowce w stylu nowoczesnego Gotyku położonego wzdłuż Alei 29 Listopada w kierunku Warszawy.
Ks. Kardynał 17 listopada przybywa na to miejsce wraz z dostojnikami Kościoła i przy udziale wiernych i licznych kapłanów przewodniczy koncelebrze wygłaszając Słowo Boże, w którym onieśmiela się zapytać „Czy widzisz tutaj tę świątynię, którą trzeba budować, choć jeszcze w wokół same chaszcze i puste pola”, trzeba wielkiej wiary i zaufania Bogu, aby to widzieć było wtedy.
Początkiem grudnia 2001 roku, Ks. Kardynał eryguje nową parafię określając dokładnie granice wspólnoty Chrystusa Króla wydzielając niewielką część z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, zaś na pozostałą resztę wiernych trzeba będzie czekać jeszcze kilka lat.
Co jest ciekawe, że tytuł parafii Chrystusa Króla zostaje wzięty z przydrożnego krzyża, na którym na ramionach widnieje napis „Chrystusowi Królowi”. Krzyż ten znajduje się od połowy wieków przy Alei 29 Listopada wzniesiony przez mieszkańców jako wotum wdzięczności za ogrom łask i błogosławieństwo Chrystusa Króla w ich codziennym życiu.
Pierwsze duszpasterstwo rozpoczęte 17 listopada 2000 roku zapoczątkowuje kolejne; potem pierwsza majówka, pierwszy Chrzest, pierwsza Komunia Święta, pierwsze Bierzmowanie, pierwszy ślub, pierwszy pogrzeb i tak z dnia na dzień wspólnota bardzo niewielka, w całej części oddzielona od Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza rozwija się duchowo i materialnie.
Na dzień dzisiejszy tj. grudzień 2007 roku parafia Chrystusa Króla oddycha dwoma płucami, choć jeszcze przyjdzie trochę poczekać na tych którzy przybywają i zamieszkują, ale są przywiązani mocno do swoich Kościołów.
To co cieszy w duszpasterstwie to to, że wraz z powstającym nowym osiedlem jest już wybudowana potrzebna Kaplica i budujący się nowy Kościół. To co już widać pozwala mnie jako duszpasterzowi patrzeć w przyszłość budowania Kościoła duchownego i materialnego z wielkim optymizmem
Ta choć jeszcze niewielka wspólnota Chrystusa Króla na os. Gotyk swoimi modlitwami i ofiarami na miarę możliwości wspiera dzieło budującego się Kościoła.
U początki tworzenia tej wspólnoty nieodzowna była pomoc parafii „Matki” czyli Pana Jezusa Dobrego Pasterza, za którą to pomoc jesteśmy wdzięczni wiernym tej parafii oraz duszpasterzom na czele z Ks. proboszczem Florianem Grucą, bo nigdy by nie było dzisiaj tego co już zostało zrobione i tak szybko.
Obecnie pomoc parafii patronackich w budowie tej świątyni i pomoc wielu dobrych i ofiarnych ludzi jest nieodzowna i ma swoje wielkie znaczenie na dzień dzisiejszy.
Gdy Pan Bóg będzie tak dalej błogosławił i wspierał przez dobrych i ofiarnych ludzi to niedługo doczekamy się nowego Kościoła na tym jakże jeszcze nie tak dawnym dziewiczym skrawku ziemi krakowskiej.